Sot ishte planifikuar të mbahej në Pukë  ceremonia e nënshkrimit të marrveshjes mes bashkisë Pukë dhe komunës Signa në Itali. Kryebashkiaku z.Gjon Gjonaj i shoqëruar nga zevendëskryetarët z.Mustaf Kopani, znj.Ershela Gjoni, z. Kristjan Marku zhvilloj një ceremoni solemne në shenjë solidariteti me popullin vëlla të Signa-s në Itali.
Me nderime u ekzekutuan dy himnet kombëtare të dy popujve, teksa para bashkisë Pukës u ngrit flamuri shqipatar e përkrah tij dhe ai Italian.
Në komunen binjake të Signa-s në Itali deri tani janë shënuar dy jetë të humbura si pasojë e COVID-19, ndërsa shpresojmë që ky bilanc të mos thellohet më tej duke shprehur solidaritetin e pamasë në këtë luftë të përbashkët.
Me këtë rast kryebashkiaku z.Gjon Gjonaj ka shprehur një mesazh solidariteti drejtuar homologut Italian në komunen Signa, z. Gianpiero Fossi e permes tij gjithë banorve të SIGNA.
Zoti na ndihmoftë të gjithve!

In data odierna ha avuto luogo la pianificata cerimonia della sottoscrizione dell’accordo di collaborazione tra il comune di Puke e il comune di Signa in Italia.
Il Sindaco Sig. Gjon Gjonaj, accompagnato dai vicesindaci i Sig. Mustaf Kopani, Sig.ra Ershela Gjoni e Sig.Kristjan Marku, ha attenuto una cerimonia solenne in segno di solidarietà con il popolo fraterno del comune di Signa in Italia.
Nel comune di gemellaggio, a causa del Covid 19, fin d’ora risultano due deceduti. Sperando che a questo bilancio non si aggiungano ulteriori danni, esprimiamo la nostra più profonda solidarietà in questa guerra comune.
Con questa occasione, anche il sindaco Sig. Gjon Gjonaj, esprime un messaggio diretto di solidarietà al suo omologo Italiano del comune di Signa il Sig. Gianpiero Fossi.

Për më tepër kliko në link: https://www.facebook.com/236776123325015/videos/238509110655391/